Pieteikties
Pieteikties

Pigmentācijas plankumi

Pigmentācijas plankumi

Ar katru nodzīvoto gadu, īpaši, ja nav bijusi adekvāta saules aizsardzība, palielinās iespēja rasties vecuma jeb saules jeb hiperpigmentācijas plankumiem uz ādas. Visbiežāk tie rodas ap 30-40 gadu vecumu, biežāk – sievietēm. Lai gan šie plankumi ir labdabīgi, pārsvarā gadījumu tie rada traucējošu kosmētisku defektu. Tie mēdz radīt vecišķu, nevienmērīgu ādas toni.

Hiperpigmentācijas plankumu mazināšanai pieejamas vairākas estētiskās dermatoloģijas procedūras. Ārsts dermatologs katram pacientam rekomendē piemērotāko metodi pigmentācijas plankumu likvidēšanai.

Kas ir pigmenta plankumi jeb hiperpigmentācija?

Gaišāk vai tumšāk brūnie pigmentācijas plankumi jeb hiperpigmentācija ir pārsvarā gludi, plakani, labi norobežoti, dažāda izmēra plankumi – tumšāki par apkārtējās ādas toni.

Būtiskākie iemesli pigmentācijas plankumiem ir pārmērīgs UV starojums, vecums, hormonālas izmaiņas un ģenētiska nosliece. Šie faktori rada melanīna pastiprinātu ražošanu un hiperpigmentācijas attīstību.

Biežāk hiperpigmentācija rodas gaišādainiem cilvēkiem un pārsvarā saulei pakļautās vietās – sejas, kakla, dekoltē, plaukstu un plecu ādā. Hiperpigmentācija visbiežāk nerada draudus veselībai, taču dermatologa konsultācija un dermatoskopiska ādas izmaiņu izmeklēšana ir absolūti nepieciešama. Ja hiperpigmentētos plankumus ārsts dermatologs diagnosticē kā labdabīgus un pacientam tie rada estētiskas sūdzības, tad tos iespējams likvidēt ar lāzerprocedūru palīdzību.

Lentigo

Lentigo tipa pigmentācija, ko mēdz dēvēt par “vecuma plankumiem” un “saules plankumiem”, ir viena no fotonovecošanās pazīmēm. Tie ir labi norobežoti plankumi, tumšāki par apkārtējo ādu. Parasti tie paliek tumšāki un lielāki ar laiku, īpaši, ja āda pakļauta ultravioletam starojumam, kas stimulē melanīna sintēzi. Visbiežāk tie veidojas ap 35-40 gadu vecumu vai pat agrāk, ja āda bijusi pakļauta dabīgam intensīvam UV starojumam vai solārijā.

Lentigo tipa pigmentācija novērojama gan sievietēm, gan vīriešiem.

Melazma (jeg hloazma)

Melazma, ko mēdz dēvēt arī par hloazmu, ir labdabīgs hiperpigmentācijas veids, kas visbiežāk veidojas sejas ādā. Visbiežāk melazma veidojas grūtniecības laikā. 80% gadījumu hiperpigmentācija veidojas epidermālā līmenī, savukārt, 10 % - dziļākos ādas slāņos - dermā un 10% - pigments ir gan virspusējos, gan dziļākos ādas slāņos jeb jauktā melazma.

Melazmas plankumu robežas parasti ir izplūdušas, tie ir dažādas intensitātes brūnā tonī.

Pēciekaisuma hiperpigmentācija

Tas ir labdabīgs pigmentācijas veids, kas rodas pēc iekaisuma ādā. Tie mēdz būt dažāda izmēra, gludi, plakani, brūni, zilgansārti plankumi. Šis pigmentācijas veids var rasties jebkurā vecumā, abiem dzimumiem. Tie var palikt gaišāki, ja pasargājam ādu no saules ietekmes.

"Kafija ar pienu" plankumi

"Kafija ar pienu" plankumi ir labdabīgi. Dažāda izmēra plankumi ar asām, labi norobežotām malām, gaišāk vai tumšāk brūni. Tie sastopami 2% jaundzimušo un 20% pieaugušo. To izmērs var palielināties izmērā, cilvēkam augot.

Kurās vietās veidojas hiperpigmentācija?

Lentigo

Lentigo visbiežāk veidojas saulei pakļautās ādas vietās – seja, plaukstu virsmas, kakla, dekoltē zona. Retāk, taču lentigo mēdz veidoties arī citur – roku , kāju un muguras ādas.

Melazma (jeb hloazma)

Melazma visbiežāk lokalizējas pieres centrālā daļā, uz vaigiem, virslūpas un tuvu matu augšanas līnijai, pārsvarā gadījumu – bilaterāli (simetriski abās sejas pusēs).

Pēciekaisuma hiperpigmentācija

Tā var rasties jebkur uz sejas vai ķermeņa, tajā vietā, kur bijis ādas iekaisums vai trauma.

Bekera nēvuss

Pārsvarā gadījumu tas lokalizējas uz pleciem, lāpstiņām, krūtīm.

"Kafija ar pienu" plankumi

Tā saucamie “café au lait” jeb “kafija ar pienu” plankumi var rasties jebkur uz ādas, taču pārsvarā gadījumu – uz rokām un kājām, krūšukurvja un muguras ādā.

Ota nēvuss

Biežāk tas veidojas sejas ādā, acs zonas apvidū.

Kādi ir hiperpigmentācijas iemelsi?

Atkarībā no pigmentācijas veida, iemesli atšķiras

Lentigo

Iekšķīgi iemesli: Novecojot, āda ir pakļauta pigmentšūnu disregulācijai. Tas nozīmē, ka melanīna jeb pigmenta produkcija pastiprinās un ādas pigmentācija kļūst nevienmērīga.

Ārīgi iemesli:

  • Pārmērīga un atkārtota pakļautība UV stariem
  • Gaisa piesārņojums
  • Fotosensitīvu medikamentu un ādas kopšanas līdzekļu lietošana kombinācijā ar UV staru ietekmi
  • Smēķēšana, arī pasīvā
  • Alkohola patēriņš
  • Vitamīna E un D deficīts

Melazma jeb hloazma

Iekšķīgi iemesli:

  • Ģenētiska predispozīcija
  • Pastiprināta melanocītu aktivitāte: melanocīti jeb pigmentšūnas, kombinācijā ar saules un hormonālu ietekmi (grūtniecība, hormonāla kontracepcija, hormonu aizstājterapija)

Ārīgi iemesli::

  • Estrogēna terapija
  • Stress
  • Fotosensitīvu medikamentu un ādas kopšanas līdzekļu lietošana kombinācijā ar UV staru ietekmi

Pēciekaisuma hiperpigmentācija

Melanocītu pastiprinātu aktivitāti var izraisīt dažādi faktori:

  • Iekaisīgas ādas saslimšanas: ekzēma, akne, folikulīts, psoriāze, lichen planus
  • Trauma, kas rada ādas iekaisumu: brūces, ķirurģiskas un citas medicīniskas manipulācijas ādā, akne, insektu kodumi, dziļu ķīmisku pīlingu un lāzerprocedūru kombinācija ar saules ietekmi
  • Fotoalerģiskas reakcijas: smaržvielas, ēteriskās eļļas vai ādas kopšanas līdzekļi
  • Fototoksiskas reakcijas no medikamentiem: bactericīdi, pretsēnīšu līdzekļi, antidepresanti, hormonāla terapija, pretmalārijas līdzekļi, ķīmijterapijas līdzekļi u.c.
  • UV staru ietekme

Bekera nēvuss

Iedzimtība

"Kafija ar pienu" plankumi

Iedzimtība

Ota nēvuss

Iedzimtība

Ko darīt, lai hiperpigmentācijas plankumi neveidotos?

Lentigo

  • Lietot ādas kopšanas līdzekļus, kas satur antioksidantus - vitamīnus A, E, C
  • Maigi noloboši līdzekļi uz nakti
  • Rūpīgi attīrīt ādu – divas reizes dienā (no rīta un vakarā)
  • Regulāra eksfoliācija, lai mazinātu pārragoto ādas šūnu slāni
  • Izvairīties no saules ietekmes, lietot SPF50, saules aizsargbrilles, cepuri, plānu, bet nosedzošu apģērbu, neapmeklēt solāriju
  • Izvairīties no smēķēšanas
  • Balinošu ādas kopšanas līdzekļu lietošana
  • Sekot līdzi saviem ādas veidojumiem un pigmentācijas plankumiem – regulāri tos pārbaudīt dermatoskopiski pie ārsta deramtologa

Melazma jeb hloazma

  • Izvairīties no UV staru ietekmes
  • Lietot SPF 50 aizsargkrēmu, atkārtoti to uzklājot ik pēc 2-3 stundām, arī mākoņainā laikā
  • Valkāt saulesaizsargbrilles un cepuri, kā arī plānu, bet nosedzošu apģērbu

Pēciekaisuma hiperpigmentācija

Izvairīties no fotosensitīvu produktu (ēteriskās eļļas, smaržvielas, medikamenti) lietošanas un UV staru ietekmes kombinācijas

Bekera nēvuss

Nav iespējama profilaktiska rīcība

“Kafija ar pienu” plankumi

Nav iespējama profilaktiska rīcība

Ota nēvuss

Nav iespējama profilaktiska rīcība

Sekot līdzi hiperpigmentācijas plankumiem: Ādas veidojumus ir regulāri jāpārbauda dermatoskopiski pie ārsta dermatologa. Nereti, šķietami nekaitīgs ādas plankums, mēdz būt aizdomīgs vai ļaundabīgs ādas veidojums.

Kāda ir iespējamā ārstēšana hiperpigmentācijas gadījumā?

Pārsvarā gadījumu hiperpigmentāciju ārstē gada tumšajā laikā – rudenī, ziemā un pavasarī. Ārsts dermatologs katram pacientam individuāli rekomendēs piemērotāko ārstēšanas metodi – intensīvi pulsējošās gaismas ierīci (IPL), Nd:YAG, aleksandrīta lāzeru vai CO₂ lāzeru.

Biežāk uzdotie jautājumi