Pieteikties
Pieteikties

Pastiprinātas svīšanas terapija ar botulīna toksīna injekcijām

Pastiprinātas svīšanas terapija ar botulīna toksīna injekcijām

Svīšana ir dabīgs process, kas notiek ikvienam cilvēkam, tomēr pastiprināta svīšana mēdz radīt izteiktu diskomfortu un dzīves kvalitātes pazemināšanos. Pastiprināta svīšana rada nepatīkamu aromātu, apģērba auduma bojāšanos, kā arī grūtības, kontaktējoties ar apkārtējiem cilvēkiem. Nereti šīs sūdzības rada psihoemocionālu ietekmi uz pašvērtējumu. Estētiskā medicīna piedāvā efektīvu veidu, kā mazināt un pat likvidēt pastiprinātu svīšanu padušu, plaukstu un pēdu ādā. Botulīna toksīna injekcijas ir visefektīvākā metode pastiprinātas svīšanas terapijā.

Kas ir hiperhidroze jeb pastiprināta svīšana?

Hiperhidroze jeb pastiprināta svīšana ir patoloģija, kuru raksturo izteikti aktīva sviedru dziedzeru darbība. Lai gan svīšana ir normāla organisma funkcija un termoregulācijas veids, tā var radīt izteiktu diskomfortu, bojāt apģērba audumu, kā arī nepatīkamu aromātu un ierobežojumus, kontaktējot ar citiem cilvēkiem.

Ir 2 dažādi sviedru dziedzeru veidi – ekrīnie un apokrīnie

Ekrīnie sviedru dziedzeri

Tie lokalizējas visā ķermeņa ādā, tomēr pārsvarā tie ir plaukstu, pēdu un pieres ādā. Šo dziedzeru sekrēts ir bez nepatīkamā aromāta, jo pārsvarā satur ūdeni. Termoregulācijas procesā šie dziedzeri pazemina ķermeņa temperatūru.

Apokrīnie sviedru dziedzieri

Tie pārsvarā lokalizējas padusēs un ģenitālijās. Sviedrus tie izdala mazākos apjomos kā ekrīnie dziedzeri. Šo dziedzeru sekrēts mēdz būt ar nepatīkamu aromātu un dzeltenīgu nokrāsu. Tas sastāv no olbaltumiem, lipīdiem, amonjaka un steroīdiem. Šie dziedzeri neietekmē termoregulāciju.

Kurās ķermeņa vietās pārsvarā novēro pastiprinātu svīšanu?

Pārsvarā gadījumu pastiprināta svīšana vērojama padusēs, taču nereti traucējoša ir arī plaukstu, pēdu, sejas ādas pastiprināta svīšana. Hiperhidroze ir dzīves kvalitāti pasliktinoša sūdzība, jo rada nepatīkamu aromātu, apģērba bojāšanu, karstuma viļņus, zemāku pašvērtējumu u.c.

Kādi ir pastiprinātas svīšanas iemesli?

Iemesli pastiprinātai svīšanai ir vairāki.

Hiperhidroze

Hiperhidrozi rada nervu sistēmas saikne ar endokrīno sistēmu. Svīšanas iemesli:

  • Termāli jeb siltuma: apkārtējās vides augsta temperatūra, drudzis, fiziska slodze, u.c.
  • Emocionāla svīšana

Tā saucamo stresa hormonu (adrenalīna, noradrenalīna) atbrīvošanās aktivizē sviedru dziedzerus. Parasti pirmie noreaģē padušu sviedru dziedzeri.

Hiperhidrozes veidi

Pastiprinātu svīšanu iedala primārā un sekundārā hiperhidrozē.

Primāra hiperhidroze: 90% gadījumu ģenētika spēlē lomu šī veida pastiprinātas svīšanas gadījumā.

Sekundāra hiperhidroze: saistība ar dažu medikamentu lietošanu, kā arī tādām saslimšanām kā cukura diabēts, hipertireoīdisms, Parkinsona slimība u.c.

Ko darīt hiperhidrozes profilaksei?

Likvidēt pastiprinātu svīšanu uz visiem laikiem nav iespējams, taču ir pieejamas ļoti efektīvas metodes, ar kuru palīdzību iespējams uzlabot savu dzīves kvalitāti un mazināt svīšanu. Daži būtiski padomi, ko darīt, lai mazinātu pastiprināto svīšanu:

Ķermeņa ādas kopšana

  • Mazgāties dušā 1-2 reizes dienā, kā arī nomazgāt ādu uzreiz pēc fiziskas slodzes
  • Uzreiz pēc dušas, rūpīgi nosusināt zonas, kuras svīst pastiprināti
  • Ādas attīrīšanai lietot maigas, antiseptiskas ziepes ar neitrālu pH
  • Dienas laikā ādu attīrīt ar mitrajām salvetēm, ja nepieciešams
  • Lietot dezodorantu vai pat antiperspirantu – ja svīšana ir īpaši traucējoša
  • Likvidēt matiņus padusēs, lai mazinātu sviedru aizturi pastiprinātā apmatojumā. Lāzerpilācija pastiprinātam apmatojumam ir visefektīvāka metode.

Apģērbs

  • Izvairīties no sintētiskiem materiāliem apģērbā. To vietā izvēlēties dabīgus audumus – kokvilnu, linu, vilnu. Dabīgas ādas apavi būs elpojošāki un neveicinās ādas svīšanu.
  • Piemērotāki būs vairāki plānu apģērbu slāņi nevis viens biezāks.
  • Priekšroku dot brīvam apģērbam nevis apspīlētam.

Dzīvesveida korekcija

  • Nelietot vai vismaz ierobežot uzturā izteikti asus ēdienus, kā arī kafiju, stipru tēju, alkoholu, saldinātus gāzētus dzērienus.
  • Stresa situāciju tolerēšanas metodes – elpošanas tehnikas, atpūtas veidi un biežums, atkarībā no ikdienas intensitātes.

Kāda ir iespējama ārstēšana hiperhidrozes gadījumā?

Atkarībā no attiecīgās zonas, svīšanas intensitātes un pacienta jūtamā diskomforta, ir pieejamas vairākas ārstēšanas metodes, lai mazinātu šo nepatīkamo traucējumu, kas bieži ir daudzu kompleksu cēlonis.

Antiperspiranti

Alumīnija dažādas formas saturoši līdzekļi izteikti mazina pastiprinātu svīšanu. Ja dezodoranti mazina nepatīkamo aromātu, tad antiperspiranti mazina sviedru dziedzeru aktivitāti, līdz ar to – efektīvi mazina pastiprinātu svīšanu.

Botulīna injekcijas

Šis ir visefektīvākais pieejamais veids, kas piemērojams hiperhidrozes gadījumos. To veic neielu, virspusēju dūrienu veidā – zonās, kurās pastiprināta svīšana ir traucējoša. Vistipiskākā hiperhidrozes zona, kurā veic botulīna injekcijas, ir paduses. Botulīna injekciju efekts novērojams apmēram 6 mēnešus. Uzziniet vairāk par botulīna injekcijām šeit.

Biežāk uzdotie jautājumi